Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата
Политика за защита на личните данни

Калиста Естейтс

Видовете строителства и техните плюсове и минуси

През последните 15 години, строителството се промени драстично. За разлика от преди, вече има по-голям избор от видове строителство, но най-важния въпрос е кой е най-подходящ за нас. На този въпрос няма точен отговор, а следват няколко допълнителни въпроса:

  • Какъв тип апартамент искаме?
  • Какво разпределение желаем?
  • Колко голям искаме да е апартамента?

 

Както всички знаем, времената се променят и ежедневно се измислят нови и нови технологии в различните сфери. Е, в строителството не е по-различно. Въпреки че света на недвижимите имоти се развива, видовете строителство са все едни и същи: ЕПК, тухла и панел.

Днес ще разгледаме плюсовете и минусите на всяко едно от строителствата, с цел да улесним вашия избор при закупуването на бъдещ имот.

 

Панелни жилища

Едропанелно строителство – Уикипедия

 

 

Панелното строителство е било актуално през времето на социализма и е символ на строителството от миналия век. Лесни са за разпознаване с височината си и визията. Панела е не по-висок от 9 етажа и притежава класически еднотипни балкони и фасади. Характерно за панелното строителство е, че се състои от стени от бетонни плочи, които са свързани помежду си със ,,заварки“, на които заварки са издадени от 60 до 80 години гаранция.

 

Плюсове:

Цената на квадрат на този вид строителство варира според района, в който се намира и състоянието на имота. Панелните жилища са най-евтиния вариант на пазара в момента и се отличава със следните предимства: квадратура и разпределение. Например, един тристаен апартамент отговаря реално на площта си (в най-честите случаи е около 80 кв.м.) както е описано в нотариалния акт, без да се включват общите части, мазетата и таванските помещения.

Другото предимство на такъв вид имот е неговото разпределение. Типично е стаите да са по-широки, по-просторни и големи. Също така, за разлика от новото строителство, кухнята и хола са отделно.

 

Минусите:

Тук можем да кажем, че тези жилища почти нямат шумо и топло изолация и затова приемат външната температура по-бързо от другите строителства. Ще забележите и в някои от сградите поява на мухъл и влага заради не доброто уплътнение между панелите.

Друг минус е, че при панелното строителство иновации като преустрояване на апартамент е почти невъзможно, поради рисковете от евентуално срутване.

 

 

ЕПК (Едроплощен кофраж)

 

Панелни и ЕПК сгради и комплекси

 

Друг символ в строителството от миналия век е ЕПК. Лесно се разпознават най- вече с височината си, която е не по-малко от 10 етажа. Конструкцията на този вид строителство е разнообразна. Носещата конструкция на сградата се състои от стоманобетонни шайби, колони и плочи, които подобряват устойчивостта на сградата при земетресения. Преградните стени могат да бъдат както от тухли, така и от гипсокартон, а част от фасадните стени могат да са панелни.

 

Плюсовете:

 

Конструкцията на ЕПК блоковете е по-добра от панелните, защото е по-устойчива и има по-дълъг живот на експлоатация. Това дава по-голяма сигурност и спокойствие на живущите. Друг плюс на ЕПК строителството е, че за разлика от панелните, тук има възможност за разнообразни разпределения и преустройвания.

 

Минусите:

 

Сградите от този тип са с много апартаменти и следователно поддръжката на общите части е по-ниска. Също така, апартаментите, изградени по ЕПК технологията, са по- скъпи от панелните жилища, поради различната конструкция и по-голямото количество използвани материали. Неудобство е честото използване на асансьорите особено на живущите на по-горните етажи. А когато говорим за ремонтни дейности в такъв тип сграда, успех със съседите.

 

Тухлено строителство

 

 Premium Photo | Construction of ceramic brick walls keramoblock hollow  brick construction of a red brick house closeup material for the  construction of walls and partitions

Този вид строителство изглежда най-добрия вариант за закупуване, въпреки високата си цена, но за нея си има причина. Несъмнено това е най-често използваното строителство през последните 23 години. Като погледнем назад можем да видим колко много се е развило строителството и колко нови интервенции са се родили.

 

Плюсовете:

 

Несъмнено, най-големия плюс при тухленото строителство е, че са с най-добрата шумоизолация и топлоизолация, което пък автоматично предразполага за по-ниските бъдещи консумативи. Тук имаме множество опции за преустрояване на апартамента, което го прави много по-практичен. Поради иновациите, тухленото строителство е изключително устойчиво заради земетръсните шайби вградени в основите и на всеки един етаж в конструкцията на сградата. Амортизацията на конструкцията на тухленото строителство показва, че е по-ниска от на другите типове строителства.

Също така, живота на една тухлена сграда е около 130 години, което прави сградата по-дълголетна. При този вид строителство можем да забележим различни архитектурни идеи и фасадни изграждания, а в сравнение с панелните и ЕПК блокове, общите части са много по-приветливи и поддържани.

 

Минуси:

 

Може да забележите, че цените на тухленото строителство са по-високи и имат тенденция така и да останат. Един от най-големите минуси при това строителство е слягането на сградата след известен период от построяването, което е причинено от поддаването на пръстта в основите на сградата, тъй като материалите използвани в изграждането са доста тежки.

 

 

Стани част от нашия екип.

Превърнете своята амбиция и страст към недвижимите имоти в път към успеха, работейки заедно с най-добрите в сферата на недвижимите имоти!"